To było jedno z największych wydarzeń modowych w tej części Polski. Od 5 do 7 sierpnia br. Fundacja Artystyczna GA MON przy wsparciu samorządów, przedsiębiorców, instytucji kultury oraz ludzi związanych z branżą modową i kulturą regionu, zorganizowała III Edycję Nadwiślańskiego Fashion Week. Był to także przykład świetnej klastrowej współpracy.
Kilka tysięcy widzów oglądało widowiskowe pokazy mody nad Jeziorem Tarnobrzeskim i sandomierskiej starówce, a także uczestniczyło w spotkaniach, debatach i pokazach w całym regionie. Była to okazja do zaprezentowania ciekawych kolekcji, poznanie ciekawych ludzi, ale też opowiedzenia o naszym dziedzictwie, w tym o kulturze lasowiackiej i historii regionu, w tym Jeziora Tarnobrzeskiego.
To święto mody i kultury, które zainicjowane zostało w ramach współpracy Czwórmiasta, łączącego Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalową Wolę, Nisko oraz gminny ościenne. Główną ideą wydarzenia jest promowanie lokalnej kultury ludowej, zakorzenionej w naszym regionie. Jak deklarują organizatorzy „chcemy WŁĄCZYĆ się w tę ideę i ŁĄCZYĆ – ożywić kontakty, postawić na nowy rodzaj rozwoju gospodarczego, którego bazą jest rodzima kultura w nowej odsłonie. Kultywowanie rodzimych tradycji, zwyczajów, życia w zgodzie z naturą oraz wykorzystywanie dorobku kultury regionu – to nasza wspólna odpowiedzialność. Naszym celem jest tworzenie nowej przestrzeni dla kultury, budowanie tożsamości, ale także otwieranie nowych możliwości dla lokalnych biznesów. Ubiegłoroczne edycje pokazały, jak przy równoczesnym wsparciu wielu osób, organizacji oraz instytucji można budować wzajemną współpracę, której efektem jest tworzenie kolejnego symbolu marki województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego.”
Pokazy poprowadziła Joanna Horodyńska, której w Sandomierzu towarzyszył także Tomasz Ciachorowski. Gośćmi NFW w tym roku byli: Jarosław Szado, Ewa Bardadin, Lidia Przybylska, Iwona Jankowska, Tomasz Jacyków, Joanna i Jerzy Gaweł. Swoje kolekcje zaprezentowało łącznie blisko 30 projektantów, w tym także z naszego regionu: Kovalove, Ewa Zbaraszewska oraz dwie kolekcje Justyny Wesołowskiej – inspirowaną wzorami lasowiackimi oraz krzemieniem pasiastym. Stroje prezentowało kilkadziesiąt modelek i modeli wybranych w castingach, które w lipcu odbywały się w kilku miejscach w regionie. W Muzeum COP w Stalowej Woli odbyła się z kolei debata „Modne Podkarpacie: Moda i architektura”, w której wzięli udział: Maria Molenda, Michał Zaczyński, Jarosław Szado i Anna Lebet-Minakowska.
NFW poprzedził szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. debata #polasowiacku w Gorzycach, spotkanie autorskie z Anną Sudoł w restauracji Widnokrąg w Sandomierzu oraz dwie wystawy malarstwa: Karoliny Hady-Surowiec w Zamku w Baranowie Sandomierskim i Karoliny Bednarskiej w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. W Stalowej Woli odbył się także plener malarski, którego efekty można podziwiać na profilu Facebook MDK w Stalowej Woli: tutaj
NFW promował także niezwykły klip, o którym więcej piszemy tutaj.
Fot. Radek Delimata